Yüksek Standartta Gecekondu

Başlığı okuyunca TOKİ’den bahsedildiğini düşünebilirsiniz, ama herkesin yapabileceği kaliteli evden bahsediyoruz.

Kendi evini Yap
Depreme dayanıklılık, imar izinleri ve yapı denetimi, ülkemizde herkesin canını sıkan konulardır. Düzgün mimari ve mühendislik hesabı yapılmadan yapılan derme çatma evler ile doğru düzgün yapı denetimi olmayan toplu konutlar aslında birbirinden çok farklı değil.
Belki toplu konutlara el atıp düzeltmeyiz ama, internet ve bilgi paylaşımı ile gecekonduları düzeltebiliriz.

Çok basit bir çözüm

Van depreminde kerpiç evlerde yüzlerce kişi öldü. Belki insanların kendi kol gücü ile yaptıkları evleri daha iyi yapmalarını interneti kullanarak sağlayabiliriz.
TED2013 konuklarından Alastair Palvin basitce imal edilebilen, ve iki üç kişi ile inşaa edilebilecek, hatta hatta tasarımdaki basit detaylar ile daha sonra oda sayısı da arttırılabilen dayanıklı evler tasarlamış.
Bu tasarımı yaparken çok basit 3 kural üzerinden hareket etmiş:

  • İnşaat Pahalıdır: Bina yapmak pahalıdır, eskiden yapılmış yapıları tekrar kullanmaya bakın.
  • Küçük Düşün: Küçük yapıları yapması hem hızlı hem de daha az iş gücü gerektirir. İleride büyütme imkanı varken şimdilik küçük düşünün.
  • Amatör Ruh:Gayrimenkul yatırım ortaklıkları veya büyük firmalar sizin istediğiniz hayatı en iyi bilir demeyin, siz ihtiyaçlarınızı daha iyi bilirsiniz.

Bizim Başımız kel mi

İnternete artık ülkemizde herkes ulaşabiliyor. Kaçak yapıya niyetlenen kişi en azından bir gece kondu yaparken dikkat etmesi gereken hususları, evin tasarımını güzelleştirecek kurnazlıkları bu şekilde öğrenebilir, en azından çirkin gecekondu mahalleleri yerine güzel gecekondu mahallelerimiz olur. Peynik tenekesi gibi olan apartman bloklarını da mimarlar düşünsün.

http://blog.ted.com/2013/05/23/how-to-print-out-your-own-house/